Wednesday, May 23, 2012

GJUHA E TE RINJVE | TvKlan.alTe ftuar:
Iris Luarasi, petagoge
Ajola Xoxa, juriste
Alisa Braho, prezantuese
Mark Marku, petagog & deputet
Xhani Shqerra, kengetar
Gjovalin Shkurtaj, gjuhetar

http://www.tvklan.al/emisioni.php?id=4609#
www.tvklan.al

Balkanweb | Enciklopedia maqedonase, në qershor korrigjimi


http://www.balkanweb.com/rajoni/2687/enciklopedia-maqedonase-ne-qershor-korrigjimi-88240.html
www.balkanweb.com
SHKUP- Në qershor akademitë e Shkencave të Maqedonisë dhe të Shqipërisë do të mbledhin këshillin e tyre të përbashkët i cili gjatë diskutimeve të tij do të ofrojnë interpretime të ndryshme të historisë dh ...

Gazeta Republika: Mbrojtja dhe vlerësimi i shqipes si tipar themelor i kombit tonëhttp://www.gazetarepublika.al/?p=15118
www.gazetarepublika.al
‎- Gjuha shqipe është tipar themelor i kombit shqiptar, prandaj atë duhet ta ruajmë dhe ta mbrojmë, ta shkruajmë e ta flasim sa më thjeshtë e sa më bukur. Natyrisht, edhe ta pasurojmë e ta vlerësojmë, ashtu si të gjitha kombet e qytetëruara…

Arbëreshët në Itali, mes traditës dhe modernes | ResPublicahttp://www.respublica.al/permbajtje/2012/4/29/arbereshet-ne-itali-mes-tradites-dhe-modernes
www.respublica.al
Një vizitë në shtetin fqinj, nuk kishte si të përfundonte pa ndalur në Frasnita aty ku prej mëse 5 shekujsh jetojnë arbëreshët. Sapo hyn në territor, pamja që të ofrohet të bën të ndihesh si në shtëpi. Thuajse asnjë ndryshim nga qytetet karakteristike, rrugët e kalldrëmta, shtëpitë, madje edhe vargm...

Greqia, 695 fshatra shqiptare (In Greece there are 695 Albanian villages)http://www.facebook.com/note.php?note_id=10150888200314188
marre nga Studentet.info ( http://www.studentet.info/modules/ipboard/index.php?showtopic=52490 )   Çamët dhe arvanitasit që jetojnë në Greqi përbëjnë një komunitet prej afro 3 milionë banorësh, ndonëse sot jo të gjithë flasin shqip. Çfarë zbuluan...

Historia pas emrit të fshatit


http://top-channel.tv/artikull.php?id=234378&ref=onews
www.top-channel.tv
Onomastika, shkenca e studimit të emrave të vendeve, sendeve, ujërave etj etj, është e lidhur ngushtë me historinë, aq sa në shumë raste zbardh të shkuarën e një populli, të shkuarën e një vendi, zone, qyteti, fshati, liqeni, lumi etj etj.

Gjuha Shqipe ne Kinehttp://www.gazetarepublika.al/?p=17008
www.gazetarepublika.al
Universiteti i Gjuhëve të Huaja i Pekinit është i vetmi universitet ku jepet gjuha shqipe në Kinë. Që nga viti 1961, kur u themelua Departamenti i Gjuhës Shqipe, e deri më tani, mësimdhënia dhe studimet për gjuhën shqipe në Kinë kanë përshkuar afërsisht pesëdhjetë vjet pa ndërprerje. Një artikull i ...

Prizren, promovohet abetarja e përbashkëthttp://top-channel.tv/artikull.php?id=234865
www.top-channel.tv
Promovohet në Prizren abetarja e përbashkët Shqipëri-Kosovë. Në ceremoni ishin të pranishëm krerë të qeverive të dy vendeve, ministrat e arsimit, hartuesit e abetares dhe dhjetëra qytetarë.

Presheva ka nevoje per te gjithe Shqiptaret - konsolidimi i kultures dhe gjuhes shqipe ne Presheve eshte nje detyrim kombetar.

  Kush ka mundesi te ndihmoje Presheven sot:

http://www.preshevajone.com/kerkese-per-ndihme-financiare-te-botimit-te-librit-me-kumtesa/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kerkese-per-ndihme-financiare-te-botimit-te-librit-me-kumtesa

Universiteti i Tiranës, gjuha shqipe lëndë me detyrimhttp://www.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=84523&NomeCategoria=aktualitet&Titolo=universiteti-i-tiranes-gjuha-shqipe-lende-me-detyrim&IDCategoria=2731&reply=259200
www.shqiptarja.com
Të gjithë studentët që do të ndjekin një nga 7 fakultetet e Universitetit të Tiranës do të jenë të detyruar të mësojnë edhe lëndën e Gjuhës Shqipe. Kjo pasi Universiteti i Tiranës ka nisur procedurat që në çdo fakultet, gjatë dy semestrave të vitit të parë, në çdo degë, të mësohet drejtshkrim e ...

Si kanë ndryshuar emrat e fëmijëve të shqiptarëve ndër vitehttp://www.tiranaobserver.al/2012/05/16/si-kane-ndryshuar-emrat-e-femijeve-te-shqiptareve-nder-vite/
 
Një javë më parë, një prej emisioneve më të ndjekur të “Pasdites” në TCH, trajtoi origjinën e emrave të vendbanimeve shqiptare. Gjuhëtari Gjovalin Shkurtaj ngjalli një interes të madh nëpërmjet shpjegimeve të tij interesante dhe duke qëndruar në të njëjtën temë, “Pasdite” trajtoi të hënën se si kanë...

Faqet e ministrive ne internet, plot me gabime drejtshkrimorehttp://www.balkanweb.com/gazetav5/newsadmin/preview.php?id=116295
www.balkanweb.com

"KUMBORA"

DREJTOR I BOTIMIT: Prof. Luis DeRosa.

Flet e pèrmuajshme informative kultuore tè arbèreshèvet tè Molizit. Botuar nga Shoqata Kultuore Arbèreshe Bollettino d'infomazione culturale degli arbèreshè del Molise. Organo dell'Associazione Culturale Arbèreshe .

Rruga (Via) Marina 93, Cap.85049 RUR (URURI - CB) * Fax 0874 830219 cell. 3384783595 *